Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kirgistan 2018 EX0PL - w poszukiwaniu zaginionego Profesora Baltazara Gąbki
#1
Radio Klub Beskidzki SP9KAT z Bielska-Białej po udanych wyprawach do Mołdawii ER0PL i Gruzji 4L9PL organizuje kolejną wyprawę krótkofalarską, tym razem do Kirgistanu. Wyprawa odbędzie się w dniach od 30 sierpnia do 11 września 2018r. Wyprawa będzie zapowiedzią akcji dyplomowej upamiętniającej 50 rocznicę powstania bajki „Porwanie Baltazara Gąbki”. Pierwszy odcinek w/w bajki p.t. „Smok Expedition” ma wiele akcentów krótkofalarskich (m.in. nadawanie CW, łączność /p, /am Szpiega z Krainy Deszczowców). Bajka powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a jej akcja rozpoczyna się w Krakowie, dlatego nazwa i oprawa tegorocznej wyprawy DX „Z Krakostanu do Kirgistanu” nawiązują do postaci i tekstów z bajki. W związku z powyższym do wyprawy i całej akcji  do bielskich kolegów dołączy grupa z Krakowa reprezentująca klub SP9PGE. Nasi krótkofalowcy planują główną część projektu na 2019 rok, kiedy to będą nadawać m.in. ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz z Wawelu w Krakowie. Powyższe stacje w swoich znakach identyfikacyjnych będą zawierały nazwy: Smok Wawelski, Baltazar Gąbka (te będą nadawać z Krakowa) oraz Bartłomiej Bartolini i Don Pedro (te z Bielska-Białej). Nawiązanie łączności radiowych z wszystkimi pięcioma stacjami (w tym z tą w Kirgistanie lub wyprawą do „niespodzianki” w 2019 roku) będzie premiowane pięknym dyplomem. Taką pamiątkę będą mieli szansę uzyskać najbardziej wytrwali krótkofalowcy z kraju i całego świata. Dla stacji, które nie spełnią warunków uzyskania dyplomu organizatorzy przewidują  certyfikat uczestnictwa za nawiązanie łączności np. z tylko jedną stacją okolicznościową. Wydarzenie ma na celu upamiętnić śp. Stanisława Pagaczewskiego, autora książki, na podstawie której powstała w 1969 roku animowana seria „Porwanie Baltazara Gąbki”. Ciekawostką jest to, iż synem pisarza jest krakowski krótkofalowiec Tomek Pagaczewski SP9RQE, który wraz z swoimi siostrami chętnie wspiera w/w inicjatywę środowiska radioamatorów z Bielska-Białej i Krakowa!. Wybór lokalizacji tegorocznej wyprawy podyktowany jest brakiem aktywności amatorskich stacji radiowych w tej części Kirgistanu. Wyjazd ze sprzętem krótkofalarskim daje  możliwość nawiązania kontaktu z tą białą plamą na radioamatorskiej mapie świata.
W planie wyprawy oprócz łączności z radioamatorami z całego świata przewidziane są również próby międzynarodowej łączności kryzysowej Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej (BASR) pomiędzy Bielskiem a Kirgistanem (4,5 tysiąca kilometrów w linii prostej). Krótkofalowcy z SP9KAT chcą w ten sposób zaprezentować szerokie możliwości zapewnienia międzynarodowej łączności przy użyciu sprzętu radioamatorskiego w sytuacjach kryzysowych, gdy inne formy profesjonalnej komunikacji (m.in. Internet, telefonia komórkowa i satelitarna) zawiodą. Powyższa sytuacja może mieć miejsce w wyniku nagłych zdarzeń takich jak: wichury, powódź, osunięcie się ziemi w rejonach górskich, trzęsienie ziemi, śnieżyce lub w wyniku narastającego zagrożenia terrorystycznego.
Do Kirgistanu pojedzie 12 krótkofalowców w różnym wieku (najmłodszy ma 17 lat, najstarszy 64, średnia 48), na miejscu prawdopodobnie dołączą krótkofalowcy ze stolicy Biszkeku. Członków wyprawy czeka skomplikowana i długa podróż drogą lądową i powietrzną przez Ukrainę i Kazachstan (2 dni w jedną stronę). Szczególne podziękowania należą się dla kontrolnych organów rządowych Kirgistanu za wydanie specjalnego pozwolenia radiowego i znaku EX0PL, dzięki któremu radiostacja wyprawy będzie mogła legalnie  nadawać CW, SSB, DIGI na pasmach od 3,5 do 50MHz. Niestety w Kirgistanie pasma 144 i 430 MHz są zabronione dla radioamatorów, ot taka ciekawostka…!. Baza wyprawy będzie zlokalizowana w małej miejscowości, o bajkowym brzmieniu … Jeti (loc. MN92CI), położonej na wysokości ponad 2000 m n.p.m., zaledwie sto kilometrów od granicy z Chinami w regionie Issyk-Kul. To właśnie tam Jurij Gagarin po powrocie z kosmosu aklimatyzował się do warunków ziemskich… Członkowie wyprawy będą również nadawać z takich wydarzeń i miejsc w terenie jak: Igrzyska Nomadów w Czołpon Ata oraz szczytów Gór Tian Shan o wysokości blisko 4000 m n.p.m. (pierwsze aktywacje SOTA), pokazując w ten sposób również swoje zacięcie do aktywności sportowo-turystycznej. Do Kirgistanu wraz z uczestnikami wyprawy dotrze spora ilość sprzętu: pięć transceiverów w tym QRP, zasilanie akumulatorowo/fotowoltaiczne, anteny: m.in.: delta wg. MOPLK, Rybakov, Bazooka, mini Delta (ograniczenia są spowodowane limitami bagażowymi). Wyprawa jest finansowana z prywatnych środków krótkofalowców, pomocy kilku firm (m.in. Toyota Carolina Bielsko) oraz klubu SP9KAT pokrywającego koszty druku kart potwierdzających łączności. QSL via bureau SP9KAT OT-50. Bielscy i krakowscy radioamatorzy podczas całej akcji zamierzają nawiązać wiele łączności (Holiday Style) z całym światem promując w ten sposób Bielsko-Białą, Kraków oraz nasze piękne hobby.
Strony internetowe całej akcji “50 rocznica Porwania Baltazara Gąbki”  odwiedzi prawdopodobnie wielu pasjonatów z całego świata. Na zakończenie członkowie wyprawy humorystycznie stwierdzili, że będą również próbować odnaleźć zaginionego Profesora Baltazara Gąbkę…Wink. Czy trop prowadzący w Góry Tian Shan w Kirgistanie jest właściwy..?, zobaczymy Wink!


Załączone pliki Obrazki
   
Piotr SP9LVZ
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kirgistan 2018 EX0PL - w poszukiwaniu zaginionego Profesora Baltazara Gąbki - przez SP9LVZ - 18-05-2018, 07:16 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości