Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podsumowanie działalności w roku 2017
#1
Minął kolejny rok działalności Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
BASR funkcjonuje na podstawie  podpisanych „Porozumień pomiędzy jednostkami samorządowymi, a organizacjami reprezentującymi środowisko krótkofalowców w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań wspomagających przekazywanie informacji w sytuacjach klęsk żywiołowych, sytuacjach kryzysowych i innych podobnych zdarzeniach zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu”.
Na koniec roku 2017 działaniami BASR  jest objętych 19 jednostek samorządowych z południowego rejonu Województwa Śląskiego i Zachodniej Małopolski ,  na terenie Powiatów: Bielskiego, Cieszyńskiego, Żywieckiego, Pszczyńskiego i Oświęcimskiego. Środowisko krótkofalowców w „Porozumieniu…” reprezentują organizacje prowadzące kluby krótkofalowców: Stowarzyszenie Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego w Woli, OSP w Kozach, Stowarzyszenie Salutare w Żywcu, SP9KAT przy PZK w Bielsku-Białej. 

BASR skupia obecnie 38 licencjonowanych krótkofalowców, członków klubów: SP9KMQ /SP0BASR w Osieku, SP9KAT w Bielsku-Białej, SP9KOZ w Kozach, SP9PSB/SP0ASRS w Żywcu, SP9SCI/SP0CSR w Cieszynie , SP9KLF w Chrzanowie, SP9YJC w Imielinie oraz osoby nie zrzeszone w klubach.
Organizacyjne Beskidzka Amatorska Sieć Ratunkowa funkcjonuje w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego i jest finansowana przez Stowarzyszenie.

W bieżącym roku zrealizowaliśmy szereg ćwiczeń i testów łączności kryzysowej oraz spotkań warsztatowych podnoszących umiejętności współpracy z JST.W dniu 17 listopada br., w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyły się zajęcia warsztatowe z udziałem przedstawicieli Wydziałów Zarządzania Kryzysowego (WZK) jednostek samorządowych uczestniczących w porozumieniu BASR. Ze strony krótkofalowców w warsztatach uczestniczyli członkowie BASR, w tym koordynatorzy powiatowi oraz koordynator sieci.
W formie warsztatowej, wspólnie z przedstawicielami jednostek  samorządowych zostały przećwiczone procedury uruchamiania sieci oraz zasady prowadzania łączności kryzysowej BASR. Druga część zajęć była zaplanowana jako panel dyskusyjny, dotyczący minimalizowania wpływu skutków sytuacji kryzysowych na przepływ informacji, przez uruchamianie zastępczej łączności kryzysowej BASR. Bazą dyskusji były tegoroczne doświadczenia związane ze skutkami anomalii pogodowych w Polsce i w regionie.
Pod koniec roku, tradycyjnie spotkaliśmy się na dwudniowych warsztatach techniczno-organizacyjnych  w Beskidach w miejscowości Laliki k. Zwardonia. W ramach współpracy międzynarodowej w warsztatach uczestniczył również przedstawiciel grupy czeskiej Roman OK2CRD. W pierwszej części zajęć zostały omówione sprawy organizacyjne BASR, przyjęty został plan działania na rok 2018. Został szczegółowo uzgodniony przyszłoroczny plan ćwiczeń łączności kryzysowej z jednostkami samorządowymi oraz realizacja cyklicznych testów gotowości. Przyjęty został również plan techniczny na rok 2018, który obejmuje koncepcję ponownego uruchomienia przemiennika SR9S (145.775 FM), na bazie nowoczesnego urządzenia firmy ICOM IC-FR5100 oraz dokończenie budowy przemiennika DMR dla krótkofalowców z Gruzji.
Piotr SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości