Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Greenwich 2018 G/SP9LVZ - ekspedycja poszukiwawcza Prime Meridian'a
#1
Tym razem padło na wyjazd do Greenwich (znanej dzielnicy Londynu), w poszukiwaniu południka zero (Prime Meridian). Przebiegający przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie, historyczny południk zero był obowiązującym w latach 1884–1984, podobnie jak czas GMT (Greenwich). Od roku 1984 obowiązuje nowy południk zero, określony przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych na podstawie globalnej geodezyjnej siatki geograficznej WGS 84. Jednocześnie od roku 1994 używamy czasu UTC (Coordinated Universal Time).
Południk zero przebiega obecnie ok. 102 metry na wschód od swojego poprzednika, ekspedycja powiodła się ... po krótkich poszukiwaniach Prime Meridian został znaleziony w Parku Greenwich. Przy okazji odwiedzin muzeum obserwatorium astronomicznego został ustawiony zegarek na czas UTC wg. wzorca atomowego. Na zakończenie można było zachwycać się pięknym widokiem na Londyn z punktu widokowego w Parku Greenwich, widok przypominający nieco NYC.
Jak radiowo ogarnąć wyjazd na wyspy?. Radio DMR.  W Wielkiej Brytanii większość przemienników pracuje w sieci Phoenix, mamy przez tą sieć dostęp do sieci w Polsce DMR-plus, są też nieliczne przemienniki w sieci BM DMR np. w pobliżu lotniska Getwick pod Londynem.


Załączone pliki Obrazki
               
Piotr SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości