Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca w sieci BASR przez dowolne przemienniki DMR
#1
W związku z wyjazdami krajowymi jak i zagranicznymi z radiotelefonem DMR zachodzi pytanie jak zaprogramować kanały radiotelefonów DMR, by realizować łączności w sieci BASR DMR przebywając "gdzieś" w Polsce lub za granicą.
By była możliwość wspólnego kontaktu poprzez sieć DMR w sieci BASR do naszych przemienników (SR9ASR, SR9BSR, SR9SC, SR9DV) musimy w terenie wyszukać przemiennik pracujący w sieci BM-DMR (BrandMeister Network). Do tej sieci są podłączone nasze przemienniki. Informacje są na https://brandmeister.network/ lub krajowy portal https://przemienniki.net/
Potrzebne informacje do ustawienia parametrów kanału łączności w radiotelefonie:
1. Częstotliwość nadajnika przemiennika (jest naszą częstotliwością odbiornika radiotelefonu).
2. Częstotliwość odbiornika przemiennika (jest naszą częstotliwości nadajnika radiotelefonu).
2. ColorCode - CC, jest to cyfrowa blokada szumu, która musi być ustawiona jako wartość cyfrowa (1-9). Musimy znaleźć tą informację w opisie przemiennika.
2. Slot Operation - szczelina czasowa 1 lub 2. Przyjmuje się 1 dla łączności krajowych/międzynarodowych, 2 dla lokalnych. Nie jest koniecznością by przy pracy dwóch korespondentów na różnych przemiennikach pracowali oni na tej samej szczelinie czasowej. Szczelina czasowa musi ta sama w łączu radiotelefon-przemiennik/radiotelefon-radiotelefon. Generalnie wybieramy dla połączenia w BASR szczelinę 2.
3. TX Contact Name - Grupa rozmowna, umownie mamy nasza grupę nazwaną BASR, a ustawienie cyfrowe to 26091 (w liście kontaktów jako call ID, połączenie grupowe Group Call). Tą grupę ustawiamy jako grupę rozmowną.

Znając powyższe dane programujemy w radiotelefonie taki kanał łączności.
By prowadzić łączność  lub prowadzić nasłuch w sieci BM DMR w naszej grupie BASR z innych przemienników niż "nasze"  musimy aktywować połączenie do BASR, poprzez naciśnięcie PTT, tak by radiotelefon zrealizował połączenie do przemiennika. Od tej pory przemiennik będzie retransmitował ruch w sieci BASR przez 15 minut. Każde kolejne naciśnięcie PTT podtrzymuje o kolejne 15 minut od ostatniego naciśnięcia (zakończenia rozmowy).  Nie ma oczywiście potrzeby tak robić z naszymi przemiennikami, gdyż one na slocie 2 na stałe retransmitują grupę BASR.
Możemy sobie w analogiczny sposób ustawić kolejny kanał przemiennikowy do pracy CQ SP - grupa rozmowna 260 na slocie 1 (za granicą może to być też slot 2).

Przemienniki DMR mogą być podłączone do innych sieci np. w Polsce jest sieć alternatywna DMRplus. Aktualnie jest w niej 6 przemienników w SP. Sieć DMRplus jest połączona z innymi sieciami np. z bardzo popularną siecią Phoenix  w Wielkiej Brytanii czy DMR-MARK w USA. W Wielkiej Brytanii jest więcej przemienników w sieci Phoenix niż BrandMeister.
W przypadku DMRplus funkcjonują między innymi następujące grupy do wykorzystania w łącznościach:  TS1: generalnie wywołanie, TG260 Polska – statyczna, Grupy dynamiczne: TG1 – Świat, TG2 – Europa, TS2: slot do dłuższych rozmów, TG9 – statyczna dla rozmów lokalnych w obrębie przemiennika i linkowania się do refektorów, Statyczne grupy okręgowe odpowiednio: od TG2601 do TG2609, TG2600 – dynamiczna grupa, którą aktywuje się przez PTT, do połączeń między przemiennikami. Niedostępne są grupy powyżej czterech cyfr.  Grupy BASR 26091 nie możemy ustawić w DMRplus. O tym w której sieci pracujemy czy DMR czy DMR-plus decyduje z którym przemiennikiem się łączymy (nie jest to zależne od radiotelefonu). Na dzień dzisiejszy nie znam połączeń między sieciami BM DMR/DMR-plus.

Poniżej pokazałem przykładowe ustawienie kanału do pracy w sieci BASR w okolicy Lotniska Getwick w Wielkiej Brytanii (loty z Krakowa), przez przemiennik GB7MH. Uwaga w UK mają odstęp między kanałowy TX/RX na przemiennikach 9 MHz. Ustawianie kanału zostało przetestowane praktycznie.
   
Piotr SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości