Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sieć DMR BM i DMR-PLUS o co w tym wszystkim chodzi?
#1
Poniżej "przedruk" informacji na temat sieci DMR BM i DMR-PLUS ze strony SP-DMR  http://www.sp-dmr.pl/


...
Według starych pergaminów pierwsza polska sieć DMR najpierw działała samotnie a potem została podłączona do uruchomionej w USA DMR-MARC (MARC od Motorola Amateur Radio Club). Była to sieć, która działała początkowo wyłącznie na sprzęcie Motoroli. Nie było możliwości łączenia do niej urządzeń Hytera i użytkownicy urządzeń tego i innych producentów byli zmuszeni tworzyć jakoby osobną sieć.
DMR Plus rozwijał się osobno w Europie w oparciu o urządzenia Hytera i (jeśli wierzyć temu co napisano na stronie dmr-marc.net) po latach, w wyniku współpracy europejskiego DMR Plus i Amerykańskiego DMR-MARC połączono obie sieci w jedną.
Po pewnym czasie rozwinął się projekt BrandMeister. Jest on opisywany jako odłam DMR Plus. BM (według opisów) dający dużo innych (większych) możliwości, pozwala na łączenie w jedną sieć urządzeń różnych producentów i  Z tego powodu nastąpiło przejście większości przemienników do tego systemu i niektórzy uważają, że BM jest jakoby główną siecią w Polsce. Niestety po jakimś czasie zaczęły się problemy użytkowników niektórych urządzeń (przerwy, zaniki, zrywanie korespondencji).
Z uwagi na wspomniane wcześniej problemy, narodził się w Polsce pomysł reaktywacji sieci DMR Plus. W następstwie czego mamy w Kraju, w dniu dzisiejszym dwie, niezależne od siebie sieci łączności. Należy wspomnieć, iż DMR+ i BM są ze sobą całkowicie zgodne (ale nie są ze sobą połączone). Różnice polegają na organizacji grup w sieci i dostępie do konfiguracji. DMR+ jest bardziej restrykcyjna pod względem organizacyjnym. Obie pozwalają już dziś na łączenie ze sobą urządzeń DMR różnych producentów. Dzięki projektowi MMDVM i temu podobnym do można dziś łączyć do sieci przemienniki i hotspoty zrobione samodzielnie przez radioamatorów.
....

Myślę, że powyższy tekst (fragment) wyjaśnia nieco dlaczego jest więcej niż jedna sieć DMR w Polsce i na świecie.
Dodam jeszcze, iż nasze przemienniki BASR (stan na marzec 2018):
SR9ASR, SR9BSR, SR9SC, SR9DV pracują w sieci DMR BM
SR9CSR pracuje w sieci DMR-PLUS
i zobaczymy jak dalej będzie się rozwijał temat potrzeby dostępu do sieci DMR-PLUS
Piotr SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości